Charakteristika školy

Mateřská škola Břeclav, Osvobození 1, příspěvková organizace je škola se třemi třídami pro 75 dětí (maximální kapacita 85 dětí). Všechny třídy jsou heterogenní (smíšené), pro děti od 3 do 6, popř. 7 let. Děti jsou do mateřské školy přijímány podle kritérií, která jsou stanovena po dohodě se zřizovatelem  – Městským úřadem Břeclav a  jejichž splnění je podmínkou pro přijetí (trvalé bydliště, věk dítěte, délka docházky a sourozenci v mateřské škole). Do tříd jsou děti rozděleny podle věku, pohlaví, rodinných vazeb nebo přání rodičů.

Mateřská škola je zaměřena na přírodu s prvky ekologické výchovy, na rozvoj estetického cítění a sociálního porozumění ; jsme zapojeni do ekologického sdružení MRKVIČKA.

Budova školy se nachází v místní části města Břeclavi, Poštorné, v bezprostřední blízkosti farního kostela Navštívení Panny Marie. Původní budova byla vystavěna 4. 10. 1890 a sloužila jako Dívčí škola se 6 třídami.

Jedná se o zděný dvoupodlažní objekt. V prvním patře se nachází třídy:  Kytičky, Berušky  Sluníčka a sousedí s jednotlivými šatnami. Třídy jsou dostatečně velké a členěné místnosti s vhodně umístěnými hracími kouty, umývárnou s WC a kuchyňkou pro přípravu denních jídel. V přízemí je umístěna ředitelna a třída Motýlci, kterou používáme jako učebnu a malou tělocvičnu. Dále školní kuchyně spolu s jídelnou, která je součástí Základní školy Břeclav, Komenského 2. Od 01.12.2011 byla v MŠ schválena výdejna stravy a z přízemí je do patra vyvážena výtahem. K 1.září 2010 byly vnitřní prostory školy zrekonstruovány.  V roce 2013 byla budova zateplena, osazena plastovými okny a novými svody. Následně byla provedena venkovní omítka. Tato velká oprava byla zakončena novými chodníky okolo budovy.

K budově přiléhá školní zahrada vybavená dvěma pískovišti, houpadly, sedmi herními prvky pro fyzický rozvoj dětí a nezbytným sociálním zařízením a sklady. Pitný režim je zajišťován pitnou fontánou. V roce 2017 byla zahrada doplněna přírodními prvky – vyvýšeným záhonem s bylinami, dešťovým záhonem pro odtok a přirozené vsakování vody z okapu a senzomotorickým chodníkem.

Příjemným prvkem je panelová stěna pomalovaná náměty ilustrátorky Vlasty Baránkové.

Okolí MŠ je přínosné pro práci pedagogů s dětmi – předzahrádky a zahrady rodinných domů, řeka, rybník, pole, louka a les. A současně také praktické – základní škola, knihovna, pošta, parkoviště, ordinace pediatra, potraviny a  zastávka MHD.

Náš tým